Obecnie znajdujemy sztuczną inteligencję (z ang. AI- Artificial Intelligence) w pojazdach autonomicznych, aplikacjach medycznych, wyszukiwarkach, wirtualnych asystentach i rozpoznawaniu obrazów. Niektórzy twierdzą, że nie ma jeszcze „prawdziwej” sztucznej inteligencji i że stworzenie prawdziwej aplikacji AI zajmie wiele lat. Rozważmy, jak daleko zaszła AI i co może potencjalnie zrobić dla społeczeństwa i nadzoru.
Monitoring ze sztuczna inteligencją
Jak szerokie zastosowanie posiada technologia sztucznej inteligencji (AI)?
Od czasu wprowadzenia tego terminu w 1956 r. Technologia AI przeszła od okrzyknięcia kluczem do jasnej nowej przyszłości, aż po kompletną awarię, do interesującego narzędzia dla wielu zastosowań, w tym nadzoru. Od 2015 roku technologia AI – a przynajmniej jej embrion – stała się częścią naszego codziennego życia i jest obecnie popularnym sloganem w wielu aplikacjach.
Możemy być daleko od naprawdę inteligentnej maszyny, ale technologia AI jest wykorzystywana w systemach rozpoznawania głosu i wyszukiwarkach, a także w służbie zdrowia, gdzie może pomóc w identyfikacji wskaźników raka. Jednak nadal jest dużo pracy. Do tej pory mamy tylko prototyp dla samochodów z napędem własnym i robotów serwisowych.
Niektórzy oczekują, że sztuczna inteligencja w końcu stanie się jeszcze bardziej rozbudowana w rozwiązaniach do monitoringu i łatwo zrozumieć, dlaczego. Systemy sztucznej inteligencji są w stanie analizować ogromne ilości danych, co oczywiście jest korzystne, gdy trzeba przejrzeć godziny obrazów nadzoru. Poprzez „uczenie się”, jak obserwowany obiekt się porusza, jak wysoki lub mały jest, czy ma dwa ramiona i dwie nogi, jak szybko się porusza, aplikacja ze sztuczną inteligencją szeregują informacje i decyduje, czy jest prawdopodobne, że obiekt jest człowiekiem czy też nie. System można również zaprogramować, aby poinformować operatora monitoringu, w jakim kierunku obiekt się porusza i czy jest więcej niż jeden obiekt. Ten rodzaj funkcjonalności jest dziś powszechny w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony.
Ilustracja sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i głębokie uczenie się
Sztuczna inteligencja jest symulacją każdego zadania intelektualnego. Istotnym składnikiem sztucznej inteligencji jest uczenie maszynowe (z ang. ML-Machine Learning), a czasami dwa wyrażenia są używane zamiennie. Sztuczna inteligencja używa algorytmów do przechodzenia przez dane, uczenia się z nich, a następnie dokonywania prognoz. Jednak, aby naśladować złożony ludzki mózg, komputer potrzebuje dużo treningu. Tak zwanego głębokiego uczenia się (z ang. DL-Deep Learning ) to zaawansowany sposób implementacji ML, ale wymaga to dużej ilości danych, zaawansowanych klasyfikacji i warstwowych analiz w celu uzyskania „głębszej” wiedzy. Model intensywny obliczeniowo, DL jest obecnie najczęściej uruchamiany na serwerach z wieloma procesorami GPU, ale gdy urządzenia brzegowe zwiększają swoją moc obliczeniową, niektóre aplikacje prawdopodobnie będą się tam przemieszczać w przyszłości.
Sztuczna inteligencja w nadzorze
Rozwiązanie do monitoringu – z AI lub bez – rzadko jest rozwiązaniem gotowym do użycia, ponieważ każda firma i każde założenie jest wyjątkowe. Niezbędne jest zrozumienie głównego celu systemu i sposobu, w jaki materiał filmowy może zostać ostatecznie wykorzystany. A użyteczność obrazu może zostać osiągnięta tylko wtedy, gdy system został dostosowany do specyficznych warunków lokalu i jeśli jest odpowiednio utrzymywany. Aby odnieść sukces, nie można skupić się na technologii, ale zawsze na rozwiązaniu konkretnego przypadku użycia. Tylko w ramach kompletnego i dobrze zaprojektowanego rozwiązania, w którym ludzka wiedza fachowa bierze pod uwagę wszystkie rodzaje rozważań, może zaoferować ogromne możliwości w zakresie nadzoru.
Zalety sztucznej inteligencji w służbie dozoru wizualnego
Ilekroć zachodzi potrzeba przetwarzania i analizowania ogromnych ilości danych, komputery pokonują ludzi. Dobrze wyszkolona sztuczna inteligencja może przenieść to na jeszcze wyższy poziom analizy danych i obrazów. Ta funkcjonalność może mieć praktyczne zastosowanie w wielu aplikacjach.
Bezpieczeństwo i ochrona
Sztuczna inteligencja wydaje się być idealnym pomysłem na zapobieganie przestępczości i rozwiązywanie przestępstw. System AI może, szybko skorelować zdarzenia wykryte w kilku godzinach materiału wideo z kilku źródeł. W innych przypadkach firma może skorzystać z bardziej bezpośredniej interwencji – system nadzoru wykorzystujący sztuczną inteligencję może wywołać bezpośredni alarm, w którym potencjalny włamywacz może zostać „poinformowany” przed popełnieniem przestępstwa.
Optymalizacja biznesu i inteligentne miasta
Sztuczna inteligencja ma również potencjał, aby uczynić obecne systemy bardziej precyzyjnymi, umożliwiając płynniejszy przepływ w centrum handlowym lub na drogach o dużym natężeniu ruchu. Dzięki systemom nadzoru ze sztuczną inteligencją można wykryć nietypowe wzorce zachowań i wykorzystać te dane do optymalizacji wydajności operacyjnej w handlu detalicznym. Możesz też pozwolić systemowi sztucznej inteligencji kontrolować główne autostrady, umożliwiając kontrolowany przepływ ruchu i szybkie odpowiedzi na raporty o zdarzeniach.
Ludzki umysł ponad sztuczną inteligencję
Aplikacja ze sztuczną inteligencją może z powodzeniem wykryć „osobę biegnącą”, ale w przeciwieństwie do ludzi, którzy potrafią umieścić dane w ważnym kontekście, nie może wiedzieć, dlaczego ta osoba działa – złapać autobus lub dlatego, że właśnie obrabował bank. Pomimo obietnic firm korzystających ze sztucznej inteligencji w aplikacjach do monitoringu, komputer nie może jeszcze zrozumieć, co widzi na wideo z takim samym wglądem jak człowiek. Brak precyzji sprawia, że dzisiejsze systemy sztucznej inteligencji są najczęściej wykorzystywane jako wsparcie decyzyjne.
Jakość danych ze sztucznej inteligencji
Użyteczność obrazu ma zawsze największe znaczenie. Bez „surowca”, jeśli chodzi o wysokiej jakości materiał filmowy i wideo, system sztucznej inteligencji nie może niczego analizować. Jeśli kamery nie poradzą sobie z trudnym światłem lub jeśli kąty są nieprawidłowe, sztuczna inteligencja nie ma nic do analizy lub podejmie błędne wnioski. Aktywne środowisko z drzewami wiejącymi od wiatru lub osoba niosąca coś, co system sztucznej inteligencji uważa za nieregularne, może wywołać wiele fałszywych alarmów. Dlatego sztuczną inteligencję można wykorzystać do z grubsza określić, jak istotne jest zdarzenie, a następnie powiadomić człowieka, który następnie decyduje o odpowiedzi.
Wniosek
Systemy sztucznej inteligencji rozwinęły się szybko w ostatnich latach i wykazują potencjał w dziedzinie nadzoru, ale daleko nam do rozwoju inteligencji na poziomie ludzkim lub „prawdziwej” sztucznej inteligencji. Upłynie trochę czasu, zanim zobaczymy samouczące się systemy nadzoru, które mogą tworzyć dokładne założenia w ogólnych scenariuszach, nie ryzykując zbyt wielu fałszywych alarmów lub naruszenia integralności ludzi.